Co nás nejvíce rozptyluje?

Zuperla Premium WordPress Themes

Co nás nejvíce rozptyluje?

Co nás nejvíce rozptyluje? 2560 1603 admin

Správná úroveň koncentrace je jedním z největších problémů, které postihují různé profesní skupiny. Nejde však jen o plnění pracovních povinností, protože stále častěji, i když si chceme odpočinout a například si přečíst knihu nebo se podívat na oblíbený televizní seriál, pozorujeme, že jsme také velmi roztěkaní. A ovlivnit nás může prakticky cokoli. Ukazuje se, že se rozptylujeme, i když hrajeme Singlehanded Bandit 777 zdarma nebo vykonáváme některé jednoduché činnosti. Nejhorší však je, když máme udělat něco opravdu důležitého a bezdůvodně se nemůžeme soustředit. Někdy se v našem domácím prostředí nebo v kanceláři může vyskytnout nějaký předmět, a to docela malý, který však velmi účinně zmaří všechny naše plány a bude neustále odvádět naši pozornost.

Proč je důležité soustředění?

Nejprve si musíme uvědomit, proč je soustředění v naší každodenní existenci tak důležité. Právě díky němu budeme mít schopnost soustředit svou energii, ale také věnovat pozornost činnostem, které nám umožní dokončit úkol. Může jít o velmi důležitou zprávu připravenou v tabulce, ale také o to, abychom se bezpečně dostali do kanceláře nebo do našeho bytu. Psychologové upozorňují, že může jít i o takové činnosti, jako je například příprava sendvičů k snídani. Jak vidíme, do jisté míry se musíme soustředit neustále, a to s různou intenzitou podle toho, co právě děláme.

Můžeme trénovat soustředění?

Dobrou zprávou pro všechny lidi, kteří se obávají zkrocení bdělosti, je, že soustředění lze trénovat. To ostatně potvrzují i terapeuti, kteří tyto otázky analyzují v psychologických studiích. Vždy se přitom přihlíží k příkladům tibetských mnichů. Je to soustředění, které praktikují již od prvních let svého života. To jim pak umožňuje meditovat jako dospělí i celé dny. Navíc můžeme tuto schopnost v sobě posílit tím, že si uvědomíme, jaké jsou zde hlavní hrozby. Ukazuje se, že existuje mnoho faktorů, které velmi účinně odvedou naši pozornost. Nejčastěji nás při plnění každodenních povinností rozptyluje to, čeho si můžeme všimnout.

příchozí e-maily
sociální sítě
nevhodná strava
plánování
hlasitá hudba

To jsou samozřejmě jen některé z rušivých faktorů, ale jsou velmi časté.

Otravný zvuk příchozího e-mailu

Zvuk, který nám zvěstuje příchozí zprávy, zná každý. Někdy se však jedná o velmi nepříjemné zvuky, které si koneckonců každý z nás může nastavit individuálně podle estetických preferencí. Skutečně dramatickým scénářem pro osoby se zvlášť citlivým sluchem by byla práce s velkým počtem lidí, kteří mají například v kanceláři hlasité vyzvánění. Stačí jeden takový zvuk, aby nás zcela rozptýlil, a pak se nemůžeme soustředit na úkol po mnoho minut. Tyto zvuky se objevují v osobních počítačích, ale také v telefonech při přijímání textových zpráv. Proto je důležité, zejména při práci z domova, minimalizovat výskyt těchto rušivých vlivů. Při práci je nejlepší zvuk jednoduše vypnout.

Sociální sítě jsou největší noční můrou

Samozřejmě musíme zmínit sociální sítě. Jsou lidé, kteří na nich mohou strávit i půl dne a prohlížet si profily svých přátel i cizích lidí. Koneckonců toto médium způsobilo v naší moderní obrazové kultuře největší revoluci. Kromě toho se objevují také oznámení, takže je nejlepší vypnout aplikaci v telefonu na dobu důležitých úkolů nebo zavřít webové stránky, na kterých máte otevřený Facebook nebo Twitter.