Postavit hasičskou stanici nebo koupit hasičské auto? Radní zvolili dražší variantu!

Zuperla Premium WordPress Themes

Postavit hasičskou stanici nebo koupit hasičské auto? Radní zvolili dražší variantu!

Postavit hasičskou stanici nebo koupit hasičské auto? Radní zvolili dražší variantu! 2560 1707 admin

Pomáhat hasičskému sboru při stavbě hasičské stanice nebo přispívat na nákup hasičského auta pro jiný sbor? Podněty dobrovolných hasičů z obce Tworóg byly důvodem mimořádného zasedání celého zastupitelstva. Radní se rozhodli pro nákladnější investici z rozpočtu.

  • Uspořádali jsme zasedání celé rady, abychom projednali a zajistili nejdůležitější investice spojené s dobrovolnými hasiči. Nejsme schopni je provádět současně. Nebudeme utrácet téměř 300 tisíc zlotých za nové auto a zároveň nebudeme stavět hasičskou stanici – říká starosta obce

OSP Boruszowice-Hanusek žádá o hasičskou stanici v ulici Szkolna, OSP Połomia žádá o střední vozidlo. Stavba má stát přibližně jeden milion zlotých. Obec měla na auto přispět částkou 270 tisíc zlotých, protože jednotka měla prohlášení o financování ve výši 500 tisíc zlotých. Druzí chtěli sami vybrat 30 tisíc zlotých. Radní však rozhodli, že se obec zaměří na pomoc OSP Boruszowice-Hanusek, přestože to bude pro rozpočet dražší varianta.

- Jednotka má již připravený projekt, který bude vyžadovat určité úpravy. Investice bude jistě realizována po etapách, možná se nám podaří získat externí financování. Budeme se také snažit dostat do Połomia auto vyřazené z provozu, jako se to stalo nedávno s OSP Boruszowice-Hanusek - komentuje starosta. 

OSP Połomia se dlouhodobě snaží nahradit 40 let starý střední vůz. Loni v létě se druzí zapojili do boje o vozidlo, spojeného s účastí ve druhém kole prezidentských voleb, ale nepodařilo se jim ocitnout se ve vítězné skupině. Rozhodnutí radních znamená, že se nákup vozidla dále odloží.

Před několika lety byl do Połomi dodán 40 let starý střední nákladní automobil z OSP Zbrosławice. Jak zdůrazňuje vedoucí obce, stav vozidla je pro druhé stále větším omezením. – Chceme ho udržet v pohotovosti, ale náklady na opravy rostou měsíc od měsíce, nejsou žádné díly, vždyť je to už 40 let. Chceme zachránit ostatní, ale bojíme se to dotáhnout do konce – dodává.

V posledních letech obec přispěla na nákup vozidel pro OSP Koty a v loňském roce pro OSP Świniowice. V posledním případě vyvolala změna rozpočtu mezi zastupiteli diskusi. – Můžeme si v době krize dovolit utratit 200 tisíc zlotých za luxusní zboží, kterým tento vůz je? Prosím, pane starosto nebo paní pokladní, abyste mě o tom přesvědčili,“ komentovala to radní se zeptal, proč jsou peníze na vozidlo pro hasiče, ale ne na rekonstrukci silnice, na kterou obyvatelé čekají už léta. Radní Lucjan Sus měl naopak jiné argumenty – jak vypočítat, jakou cenu má hasičské auto, které může někomu zachránit život. – Hasičské auto je nástroj pro záchranu života, nikoliv luxus. V tomto případě má OSP šanci na vysoké dotace ve výši 600 tisíc PLN a je škoda takovou příležitost promarnit. Výdaje ve výši 200 tisíc zlotých rozpočet nepřevrátí naruby.